Inspirací pro jeho vznik byla desková hra pentomino, a práce na ní probíhala v prostředí moskevské akademie věd. Název hry vznikl kombinací řeckého prefixu „tetra“, odkazujícího na čtyřčlenné stavební bloky hry, a slova „tenis“, Pažitnovova oblíbeného sportu. První verze Tetrisu byla dokončena 6. června 1984 pro sovětský počítač Elektronika 60 a rychle se stala celosvětovým hitem, čímž se Tetris zařadil mezi nejúspěšnější videohry všech dob.

Díky jednoduchosti, srozumitelnosti pravidel a nízkým hardwarovým požadavkům se Tetris objevil na téměř všech herních platformách, od počítačů až po mobilní telefony. Jeho popularita vedla k odhadům, že bylo prodáno kolem 170 milionů kopií, čímž se Tetris stal nejprodávanější komerční hrou až do roku 2019, kdy ho překonal Minecraft.

Hraní hry Tetris

Pažitnov původně vyvinul hru pro Elektroniku 60, ale v roce 1986 byla přizpůsobena pro DOS. V následujících letech se objevily komerční verze pro různé počítačové systémy a herní konzole. Po právních bitvách o autorská práva byla v roce 1996 práva na Tetris vrácena Pažitnovovi, který založil Tetris Company pro správu licencí.

Herní princip Tetrisu je založen na manipulaci s padajícími bloky, tzv. tetrominy, které hráč skládá na dně herní plochy. Cílem je vytvořit nepřerušovaný řádek, který se poté odstraní, přičemž hra končí, když bloky dosáhnou horní části obrazovky. Hra se postupem času zrychluje, což zvyšuje její obtížnost.

Film o hře Tetris

S rostoucí rychlostí padání tetromin se hra stává náročnější, a hráč je nucen rychle reagovat a strategicky plánovat umístění bloků. Tetris, díky své univerzální hratelnosti a výzvám, které přináší, zůstává i po desetiletích oblíbenou a všudypřítomnou hrou.

Zahrajte si TETRIS Zdarma na Tetris.com

Tetris byl portován na nespočet platforem a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejportovanější videohra v historii, což svědčí o jeho nezměrné popularitě a univerzálnímu půvabu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]