Legenda mezi počítačovými hrami, Prince of Persia, se svým prvním vydáním v roce 1989 získala obrovskou popularitu mezi hráči po celém světě. Původně vytvořená Jordanem Mechnerem pro Apple II, tato klasická platformovka představila revoluční prvek plynulého pohybu postav a filmového zpracování děje.

Tato hra zasazena do staroperského světa uvádí hráče do role nejmenovaného prince, který se snaží zachránit svou milovanou sultánovnu ze spárů zlého vezíra Jaffara. Princ musí projít řadou náročných úrovní, plných pastí, hádanek a nepřátel, aby získal mocný meč a porazil Jaffara. Po třech desetiletích stále udržuje Prince of Persia své místo v srdcích hráčů a neustále inspirovala nové generace her ve svém žánru.

Od svého vzniku se série Prince of Persia rozrostla o mnoho pokračování a zremastorizovaných verzí, stejně jako o celovečerní hollywoodský film. Základní koncepce a herní mechaniky se sice v průběhu let vyvíjely, avšak pověst legendární hry nebyla nijak ovlivněna.

Historie a vývoj hry Prince of Persia

Vznik a revoluce v animaci

Prince of Persia je legendární počítačová hra, která byla poprvé vydána v roce 1989. Hra byla revoluční díky svému inovativnímu využití animace a byla jednou z prvních her s realistickým pohybem postav. Tvůrce hry, Jordan Mechner, použil techniku rotoskopie pro dosažení co největšího realismu v pohybu hlavní postavy. Hra se stala klasikou na platformách, jako jsou PC, a inspirovala celou generaci her.

Série Sands of Time a jeho dopad

V roce 2003 byla vydána hra Prince of Persia: Sands of Time společností Ubisoft. Hra přinesla novou hratelnost a příběh, který se soustředil na kontrolu času pomocí artefaktu zvaného „Sands of Time“. Tato hra byla velmi populární a rozšířila fanouškovskou základnu série.

Zde je seznam her v sérii Sands of Time:

  • Prince of Persia: Sands of Time (2003)
  • Prince of Persia: Warrior Within (2004)
  • Prince of Persia: The Two Thrones (2005)
  • Prince of Persia: The Forgotten Sands (2010)

Série Sands of Time měla velký dopad na způsob, jakým byly navrhovány budoucí akční/adventurní hry, a vedl k nárůstu popularita značky Prince of Persia.

Rebooty a remake hry

V průběhu let byly vydané různé reboots a reedice hry Prince of Persia na různých platformách, jako jsou PS4Xbox OnePlayStation 5 a Xbox Series X. Některé z nejznámějších rebootů jsou:

  • Prince of Persia (2008), který představil nový příběh a design postav.
  • Prince of Persia: The Sands of Time Remake (2021) od Ubisoft Montpellier, který byl kompletním remakem první hry série Sands of Time.

Byly také vydány další příbuzné tituly, jako je Prince of Persia: The Lost Crown a Prince of Persia: Sargon’s Revenge, které rozšiřovaly zážitek ze série.

Vzhledem k velkému úspěchu a odkazu série Prince of Persia lze očekávat, že v budoucnu dojde k dalšímu vývoji a pokračování této legendární hry.

Herní mechaniky a inspirace

Platformové prvky a hratelnost

Hra Prince of Persia nabízí různorodé platformové prvky a hratelnost, které si získaly srdce fanoušků po celém světě. Tyto prvky zahrnují plošinovkaskluzteleport a dash. Hráči se ocitají v prostoru starobylého perského paláce, kde musí překonávat různé překážky a hádanky.

Hratelnost je intenzivní a nabízí velký důraz na plynulost a rychlost. Hra využívá čas jako klíčový prvek, který ovlivňuje jak postavy, tak i herní svět. To umožňuje hráčům experimentovat s různými možnostmi a taktikami, což přispívá k návykovosti hry.

Souboje a význam času

V Prince of Persia se často setkáváme se souboji založenými na boji člověka proti člověku. Tyto souboje zahrnují použití různých zbraní – mečluk a dalších. Vývojáři se inspirovali jak z filmů, tak z historie a mytologie Persie.

V soubojích je klíčový prvek čas a jeho vliv na boj. Hráč musí být naladěn na precizní načasování a využít možnosti zpomalení času či jeho stabilizace. Mezi další zbraně patří například ghassan, který umožňuje ponořit do dimenzí a získat různé dovednosti.

Příběh a mytologie

Prince of Persia je proslulá svojí bohatou a fascinující mytologií. Hra má hluboký perský příběh, který nás zavádí do světa plného záhad a tajemství. Hráč si tak může postupně odhalovat tajnosti a proměny týkající se tajuplného Nového Prince a jeho spojenců či nepřátel.

Příběh je inspirován reálným historickým pozadím Persie, ale zároveň si pohrává s mytologickými prvky, jako je postava Sargona. Fanoušci tak znají slavnou válkovou sérii Warrior Within, která je pozoruhodným příkladem propojení historie a fantasy.

Hra se stala natolik populární, že se dostala i na platformy jako PlayStationNintendo Switch a další. Trailer na hru byl velmi úspěšný a lákal fanoušky na to, jak může celý příběh pokračovat v dalších dílech. Tím hra získala mnoho příznivců a stala se legendou v herním průmyslu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]