V digitální éře, kde technologie neustále posouvá hranice zábavy, se začínají objevovat počítačové hry inspirované klasickými deskovými hrami. Zapomeňte na papírové mapy, kostky a karetních balíčky – kultovní deskovky nacházejí nový život ve virtuálním prostoru. Počítačoví vývojáři si stále více uvědomují hodnotu a unikátnost deskových her a rozhodli se přenést tuto atmosféru do digitálního světa. Pojďme se společně podívat na fenomén počítačových her, které čerpají inspiraci z deskových her.

Stejný příběh, nebo něco nového?

Adaptace nejsou ve světě zábavy žádnou novinkou. Ať už jde o filmové adaptace populárních knih, či třeba videohry vycházející z oblíbeného filmu, příkladů existují desítky. Naopak počítačové hry, jejichž předlohou byly deskové hry, jsou již o poznání vzácnějším druhem, ačkoliv jejich počet pomaličku narůstá. 

Na nové příběhy a jiný pohled na celou hru se tak můžeme těšit zejména v případě deskovek vzniklých adaptací počítačové hry. Přestože si desková hra jen málokdy zachová svůj herní mechanismus (což je poměrně logické – co funguje na počítačové obrazovce jen stěží napodobíme s kostkou a balíčkem karet), fanoušci předlohy se zpravidla mohou těšit na známé postavy, příběh a dalších nosné prvky, pro které si původní hru zamilovali. Stolní adaptace se tak stává příjemným rozšířením původní videohry, či třeba nabídne možnost zahrát si s více hráči tam, kde to předloha nedovoluje.

Naopak to bohužel vždy neplatí. U počítačových her, které vycházejí z deskovek, se jen málokdy setkáme s výraznější inovací. Hry často simulují deskovku natolik věrně, že prakticky nepřidávají k příběhu, ale ani hernímu mechanismu nic nového. Naštěstí však najdeme několik zářných výjimek.

deskovky

Plnokrevné adaptace deskovek

Zajímavým příkladem adaptace s vlastním digitálním twistem je projekt Tainted Grail: Conquest. Původní desková hra Tainted Grail nabídla výpravný a temný příběh založený na karetním herním systému. Digitální adaptace přenáší toto dobrodružství do počítačové podoby jako plnohodnotné RPG s otevřeným světem a tahovými souboji. Nemusíte se bát, že si pořizujete svou oblíbenou deskovku v pouhé digitální verzi – adaptace využívá sílu videoher k posunutí zážitku z deskové hry na novou úroveň, včetně celistvé mapy, rozšířeného světa i příběhu, a hru si tak užijí nejen fanoušci předlohy, ale také hráči touto deskovkou nepolíbení. 

Druhým příkladem plnohodnotné adaptace deskovky budiž Necromunda: Underhive Wars. Jedná se taktickou role-playing hru z roku 2020, za jejíž vývojem stojí společnost Rogue Factor. Vývoj byl zahájen v roce 2018 ve spolupráci s Games Workshop. Přestože to s hrou chvíli vypadalo bledě, po ročním zpoždění byla hra vydána 8. září 2020. Počítačová adaptace vychází z oblíbené deskové hry Necromunda z roku 1995 od Games Workshop. Hra se odehrává na planetě Necromunda, kde hráč řídí gang bojující o zdroje s ostatními gangy. Nabízí taktickou strategii a prvky RPG s možností plánovat a řídit pětičlenný gang v temných částech města Necromunda.

Dungeon and dragons

Rozmach počítačových adaptací? Nejspíš ne

Přestože dvě výše zmiňované hry jsou zářným příkladem, že adaptace z deskovky na videohru může fungovat, výraznějšího boomu se pravděpodobně jen tak nedočkáme. Nejen proto, že ne všechny deskové hry nabídnout dostatečně silný příběh, který by fungoval i na počítačové obrazovce a v rozšířené podobě, ale také kvůli poměrně dlouhému vývoji počítačových her, je úspěšných adaptací stále velice omezený počet. Na druhou stranu lze díky jejich narůstající popularitě očekávat, že se digitální adaptace deskovek budou objevovat stále častěji.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]