Společenské hry mají schopnost oživit i ty nejnudnější situace. Umí stmelovat kolektiv, mohou být edukativní, mohou se podílet na rozvoji celé řady psychických, ale i sociálních aspektů. 

V době, kdy se děti nejčastěji zabavují elektronikou a být online je téměř povinnost, je obtížné seznámit je s něčím pro ně podobně atraktivním i v offline světě. Usednout ke stolu, do parku na deku, nebo na koberec v pokojíčku tváří v tvář kamarádům a pustit se do hry, která zaujme a neomrzí může být náročné. Proto přinášíme tipy na ozkoušené hry, které si zamiloval snad každý, kdo s nimi měl co dočinění. 

Dixit

Můj jednoznačný favorit v posledních letech.  Jedná se o hru pro 3 až 8 hráčů dle autorů od 8 let věku, nicméně ji jistě zvládnou i ti mladší z nás. 

Dixit je hra s jednoduchými pravidly, která je založena na fantazii hráčů. Každé kolo jeden z hrajících popisuje jednu ze svých karet tak, jak uzná za vhodné. Meze se nekladou, ale mějte na paměti, že vaším úkolem je poskytnout takovou nápovědu, která pomůže vaši kartu odhalit pouze někomu, ne všem. 

Mezi zaručená pozitiva této hry bych zařadila nádhernou ilustraci karet, která vás jistě učaruje, ale i možnost dokoupení nejrůznějších rozšíření, pokud si hru zamilujete tak, jako já. 

Jako nevýhodu lze označit poměrně velké balení, které, pokud cestujete na lehko, není příliš praktické. 

Kabo

Pokud se poohlížíte po hře skladnější a klasického ,,prší“ již máte dost, zkuste Kabo. 

Jedná se o karetní hru pro 2 až 4 hráče od 8 let věku. Hra je zaměřena na paměť, ale i na strategické uvažování. Každý z hráčů se snaží nasbírat karty s co nejnižšími číselnými hodnotami, avšak, má to háček, své karty nevidí. 

Za jedinou nevýhodu lze považovat to, že si u Kaba příliš nepokecáte, protože pozornost je stěžejní!

Dobble

Pokud sháníte hru pro děti mladšího školního věku, či pro děti věku předškolního, zkuste se podívat na Dobble. Hra je sice adresována hráčům od 6 let, ale opět – zvládnou ji i mladší. 

Tato karetní hra pro 2 až 8 hráčů si zakládá na bystrosti a rychlosti, úkolem hráčů je hledat shodné obrázky na kartách, které mají v ruce, a na kartách, které jsou v odhazovacím balíčku. 

Dobble je skladný a v současnosti se vyrábí hned v několika tematických provedeních, což může být velkým lákadlem. 

Pokud vás žádný z mých oblíbenců nezaujal, prozkoumejte rozsáhlou nabídku na vlastní pěst. Společenské hry jsou nabízeny v hračkářstvích, knihkupectvích, ale i na nejrůznějších webech. Porozhlédnout se můžete na Alze nebo třeba na Mall.cz. Pokud chcete něco ušetřit, zkuste Vinted, kde se prodávají věci z druhé ruky. A pokud jste opravdoví nadšenci, porozhlédněte se po festivalech či výstavách s touto tematikou, kde si hry před zakoupením můžete i vyzkoušet.

Nejlepší výběr společenských her najdete v našich recenzích deskovek.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]