Před devíti lety byla na vrcholu, hrálo ji statisíce hráčů a vývojáři z Nexonu si mnuli ruce nad velkými zisky. Pak tato hra zažila obrovský úpadek, změnila majitele, a nakonec se dočkala své verze na Steamu. Řeč je o hře Combat Arms, která se před několika lety snažila konkurovat nejpopulárnější střílečce Counter Strike. Pojďme si připomenout, proč byla tato střílečka ve své době tolik oblíbená, co nás na ní štvalo a co způsobilo její pád.

Čím Combat Arms zaujal

Nespornou předností “CAčka“ byl široký výběr zbraní. A když říkáme široký, myslíme tím opravdu široký. Vývojáři do hry přidávali neustále updaty, se kterými přicházeli nejen nové zbraně, ale také mapy a další vybavení. Kromě klasických zbraní jako L96A1 či P90 jste tu našli i zbraně staršího věku. Navíc každá populární zbraň se dočkala svého vylepšeného módu či skinu.

Další věcí, která nás na CA bavila, byla široká škála herních módů. Mohli jste si tak zahrát klasickou eliminaci 8 na 8, search and destroy, capture flag, kooperaci proti zombíkům a plno dalších skvěle promyšlených módů. Velice populární byl mód quarantine regen, kde se na začátku kola proměnilo několik hráčů v zombie a ti se snažili infikovat ostatní hráče. Úkol byl prostý, přežít do konce kola.

Pokud jste patřili mezi zkušenější hráče, jistě jste se dočkali i nějaké té větší accolades. To bylo ohodnocení za zabití více hráčů v krátkém časovém intervalu. Zatímco multikill (3 zabití za pár sekund) si dala asi většina hráčů, dosáhnout unbelievable (6 zabití), to už byl pěkný oříšek, který pokud se podařil, jistě vám zvednul hladinu adrenalinu.

Čím zklamal

Hackeři, lagy, bugy a dropy hry. To vše bylo na denním pořádku a velice nás překvapilo, když jsme alespoň 3 dny v kuse nenarazili na jednu z těchto nepříjemností. Combat Arms byla vždy free-to-play hra a tomu zkrátka odpovídal i její stav. Ochrana proti hackerům fungovala vždy jen týden po updatu, dokud hackeři nepřišli na to, jak ji prolomit.

Další věcí, která nás na CA štvala, byla její herní komunita. Nejednou během dne se nám stalo, že nás moderátor roomky vykopl bez jakéhokoliv pádného důvodu (nejčastějším důvodem bylo to, že jste ho zabili). Nelehké to bylo i s ostatními hráči, kteří do chatu neustále spamovali, že jste hacker a noob.

Posledním hřebíkem do rakve byla přemrštěná cena speciální herní měny NX, od které si odvíjela i cena lepšího vybavení. Ačkoliv CA nebyla pay-to-win hra a záleželo spíše na vašem osobním skillu, tak přesto nešlo přehlédnout určitých výhod, které se daly koupit pouze za tuto měnu. Navíc výbavu, kterou jste si koupili za obyčejnou herní měnu GP, jste měli vždy jen na časově omezené období. Pokud jste chtěli nějakou zbraň vlastnit na trvalo, museli jste za ni zaplatit zhruba okolo 800 korun, což je sakra hodně za jednu zbraň ve hře.

Každý vzestup čeká jednou pád

Fakt, že s léty přicházela spousta lepších, propracovanějších her a všechny víše zmíněné faktory nakonec způsobily to, že herní komunita byla čím dál menší a menší, až nakonec zbyla hrstka věrných hráčů, kteří CA hrají doteď. Vy si můžete tuto akční střílečku zahrát díky Steamu, na kterém se nachází verze hry s názvem Combat Arms: Reloaded, kterou hrají denně stovky až tisíce hráčů. Serverů sice značně ubylo, ale o herní zážitek vás to rozhodně neobere. Navíc je zde dostupná široká škála vybavení zdarma, a tak již nemusíte utrácet velké peníze za vaši výbavu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]